Analizy porównawcze SP DX Contest 2014 - 2015
Dodane przez SP9GR dnia 08 kwiecień 2015 - 11:51:15
Coroczne nasze zawody SP DX Contest już za nami. Teraz należy tylko wysłać najpóźniej do końca kwietnia nasze logi Cabrillo do Komisji i oczekiwać klasyfikacji. Niezależnie od wyników zabawa jak co roku dostarczyła wielu krótkofalowcom sporo emocji. Jeszcze na gorąco krótkie podsumowanie i porównanie propagacji z rokiem ubiegłym.
Tym razem w załączeniu pokazujemy graficzne analizy słyszalności stacji polskich w różnych rejonach świata podczas SPDX contest 2014 i 2915 w postaci kolorowych wykresów kołowych (pierścieniowych).
Analizy powstały na podstawie danych dostępnych na RBN jako wynik pracy automatycznych zapisów skimmerów zainstalowanych w różnych częściach naszego globu. Wyniki są o tyle godne uwagi, gdyż dotyczą oceny stosunku sygnału/ szum dokonywanym w odbiornikach SDR a nie na podstawie oceny operatora, która i tak podczas zawodów skutkuje fikcyjnym raportem 5NN. Wykresy przedstawiają dobowy (w 24h skali - początek zawodów to 15:00 sobota) przebieg słyszalności stacji SP na różnych kontynentach (oczywiście tam gdzie istnieją czynne na danym zakresie częstotliwości SDR-y podłączone do serwerów RBN). Wykresy ukarzą się po kliknięciu w Czytaj więcej i aby je obejrzeć w powiększeniu kliknij na miniaturze wykresu.
Treść rozszerzona
Przedstawione wykresy powinny dać choćby przybliżony obraz propagacji na poszczególnych pasmach i kierunkach jaka wystąpiła w tegorocznym SPDX Contest oraz porównania jej z ubiegłoroczną tj. 2014r. Analizy sporządzono autorskim oprogramowaniem SP9GR. Każdy obrazek dla wygody porównania został skomponowany z dwóch wykresów: lewy przedstawia 2014r a prawy 2015r.
Kierunki to: EU- Europa, NA- Północna Ameryka, SA- Południowa Ameryka, V5-Afryka, OC-Australia i Oceania, AS- Azja... Kolory na wykresach zgodnie z legendą odzwierciedlają pasma (umieszczone centrycznie na kolejnych pierścieniach - zewnętrzny to 10m a wewnętrzny 160m) dla którego eksponowana jest słyszalność stacji SP w danym rejonie świata. Skala radialna pokazuje czas UTC. Poziom zanotowanego S/N dB odzwierciedla wysokość kolorowego piku (zaczynając od wewnętrznego pierścienia danego pasma - zewnętrzny odpowiada ok. 50dB - niektóre sygnały powyżej 50db przechodzą poza ten pierścień.
Na pierwszy rzut oka widać, że wykres EU pokrywa się prawie w całości z ALL (czyli cały świat) - czyli głównie własny kontynent nas najlepiej słyszy niemal na wszystkich pasmach. No i smutna prawda, czyli kiepska propagacja na 10m - gorsza niż rok temu co widać naocznie na wykresach...
Ciekawi jesteśmy jaki są odczucia i wnioski uczestników zawodów oraz własne porównania wyników uzyskanych w tym roku do ubiegłego? (Aby móc skomentować news-a trzeba być zalogowanym użytkownikiem Portalu)
PS.: Jako ciekawostkę dodano dla porównania słyszalność stacji nadających CQ z NA w MEU (DL,OZ,ON,SM,LA,OH,HA,OK).
Ostatnie dwa wykresy to słyszalność naszych ubiegłorocznych liderów CW LP SN7Q i CW HP SN7O - przy okazji można podejrzeć taktykę zmian pasm - uczmy się od najlepszych!
Aby obejrzeć obraz w pełnej rozdzielczości należy kliknąć na wybranej miniaturze wykresu.