18 Kwiecień 2024 23:40:31
Nawigacja
· Strona główna
· Artykuły
· Download
· Pytania i odpowiedzi
· Forum
· Kontakt
· Katalog linków
· Galeria
· Szukaj
Aktualnie online
· Gości online: 1
· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 112
· Najnowszy użytkownik: sp9kw
Ostatnie artykuły
· Pytania do testów na...
· Świadectwa operatora...
· Krótkofalowcy Często...
· Regulamin rejestracj...
· Prywatyzacja fal rad...
Ostatnio Widziani
SP9QZL 3 dni
sp9kw 6 dni
sp9aki 1 tydzień
SP9VIS 1 tydzień
SP9-06-16417 tygodni
SP9IHP18 tygodni
SQ9MDK39 tygodni
SP9ARW41 tygodni
SQ9QS68 tygodni
sn0hq72 tygodni
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nasi partnerzy
Partnerzy techniczni strony

TRUSTNET
ul. Partyzantów 1/3
42-200 Częstochowa
www.trustnet.pl

GoGetSSL Site Seal
Propagacja
Znaki wywoławcze
W Komunikacie sekretariatu ZG PZK na 18.06.08. w punkcie 5. opublikowane jest wyjaśnienie inspektora UKE Kol. Marka Ambroziaka SP5IYI na temat jak stosować znak wywoławczy radiostacji podczas pracy z QTH innego jak określone w pozwoleniu.
Przepisy międzynarodowe i krajowe dotyczące radiokomunikacji amatorskiej nie definiują zasad łamania znaków. W Polsce stosowne zalecenia zawarte są w Zarządzeniu Prezesa PAR (DSR-ZRA-5250-43/99). Podkreśla się jednocześnie, że o sposobie łamania znaku decyduje operator pracujący na radiostacji.
"Reasumując: podczas pracy z miejsca innego niż lokalizacja określona w pozwoleniu zaleca się łamanie znaków wywoławczych w celu poinformowania korespondenta, że operator pracuje z innego niż podstawowe QTH. Pracując np. w zawodach czy z działki w pobliżu domu nie stosujemy łamania, a pracując z ręcznego radia podczas pływania łódką na mazurskich jeziorach należałoby łamać znak /m – chociażby po to, aby nie wprowadzać w błąd słuchających, że w Mikołajkach słychać stację SP9 na 2 metrach."

Pełna treść wyjaśnienia zaczerpnięta z komunikatu poniżej.
Temat był również poruszany w artykule Stosowanie znaków łamanych.

"5. Znaki wywoławcze i łamanie się przez coś.

Zbliżają się wakacje, planując wakacyjne wojaże z radiem często mamy wątpliwości jak stosować znak wywoławczy naszej radiostacji podczas pracy z QTH innego jak określone w pozwoleniu. Zwróciłem się w tej sprawie z zapytaniem do inspektora w UKE Kol. Marka Ambroziaka SP5IYI o wyjaśnienie tej kwestii. Poniżej kilka zdań tytułem wyjaśnienia.

„- Regulamin Radiokomunikacyjny ITU określa sposób tworzenia radioamatorskich znaków wywoławczych. Muszą one być zgodne z przydzielonymi dla danego kraju seriami prefiksów znaków wywoławczych, określonymi w załączniku Nr 42 (RR). Zgodnie z Art. 19.68 (RR) znaki dla stacji amatorskich składają się prefiksu, cyfry 0-9 i sufiksu składającego się z 4 znaków pisarskich (litery A-Z i cyfry) z czego ostatni musi być literą.

Międzynarodowe przepisy jak również przepisy krajowe dotyczące służby radiokomunikacyjnej amatorskiej nie odnoszą się do kwestii identyfikacji stacji amatorskich używanych z innego miejsca jak określone w pozwoleniu. W latach 90 poprzedniego wieku w miarę pojawiania się przenośnych czy przewoźnych stacji radioamatorskich powstała w środowisku krótkofalarskim potrzeba określenia sposobu identyfikacji radiostacji pracującej z innego miejsca niż lokalizacja stacji określona w pozwoleniu. Wychodząc naprzeciw środowisku krótkofalowców, mając na uwadze międzynarodowo stosowne sposoby identyfikacji stacji amatorskich, zarządzeniem Prezesa Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej (DSR-ZRA-5250-43/99) zalecono łamanie znaku przez litery "p", "m", "mm", "am" lub cyfrę 1-9, przy pracy stacji zależnie od sytuacji:

/p -stacje przenośne małej mocy (noszone),

/m -z pojazdów kołowych, lub jednostek pływających po wodach terytorialnych RP,

/mm -z jednostek pływających po wodach międzynarodowych,

/am -ze statków powietrznych,

/1-9 -podczas pracy z innego okręgu w którym radiostacja jest zainstalowana czasowo (do 3 miesięcy).

Podkreślono jednocześnie to, że o sposobie łamania znaku decyduje operator pracujący na radiostacji oczywiście biorąc pod uwagę powyższe wskazania.

W kontekście łamania znaków wywoławczych, należy również zwrócić uwagę na zapisy Zalecenie CEPT T/R 61-01 dotyczące zasad używania radiostacji amatorskich przez osoby przebywające z wizytą w kraju stosującym w/w rekomendację.

W pkt. 2.3 rekomendacji jest napisane „Nadając z terenu odwiedzanego państwa posiadacz pozwolenia musi swój krajowy znak poprzedzić prefiksem obowiązującym w tymże państwie zgodnie z wytycznymi określonymi w Dodatku II i IV. Prefiks musi zostać oddzielony od krajowego znaku wywoławczego znakiem „/” (w przypadku telegrafii) lub słowem „stroke” (w przypadku fonii).”

Reasumując: podczas pracy z miejsca innego niż lokalizacja określona w pozwoleniu zaleca się łamanie znaków wywoławczych w celu poinformowania korespondenta, że operator pracuje z innego niż podstawowe QTH. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie te, dodatkowe informacje czy uzupełnienia nie wchodzą w skład znaku wywoławczego i nie mogą powodować przekłamania tegoż znaku.”

Sądzę, że skończą się pouczenia na pasmach przywołujące bezwzględne stosowanie łamania znaku.

Pracując np. w zawodach czy z działki w pobliżu domu nie stosujemy łamania, a pracując z ręcznego radia podczas pływania łódką na mazurskich jeziorach należałoby łamać znak /m – chociażby po to, aby nie wprowadzać w błąd słuchających, że w Mikołajkach słychać stację SP9 na 2 metrach."

Źródło: Komunikat sekretariatu ZG PZK na 18.06.08.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Nowy użytkownik
(3.14.141.228)
Wszystkich nowych użytkowników, którzy chcą się zarejestrować, prosimy o kontakt na adres:
infosp9kaj.com
Kontakt na paśmie
Częstotliwości lokalne:
Direct 2m - 145.300
Direct 70cm - 434.475

Przemienniki:
SR9J - FM 2m
- 145.787,5 *
* ton - 123 Hz

SR9CZ - DSTAR 70cm
- 439.175
Przydatne linki
Polski Związek Krótkofalowców - PZK
- PZK na Facebook

Śląski Oddział Terenowy PZK
- OT-06 PZK
- OT-06 PZK na Facebook

Górnośląski Oddział Terenowy PZK - OT-29 PZK

Częstochowska Grupa Radioamatorska - 36FM

Urząd Komunikacji Elektronicznej UKE
- Pozwolenie
- Wykaz


DX cluster - DX Summit

Portal QRZ - QRZ.com

I.A.R.U. - I.A.R.U.
Czas w Częstochowie
Local:

UTC / test:

Pogoda
Częstochowa www booked net
+C

Max.: +

Min.: 0°

Pn, 21.12.2020
4,778,114 unikalne wizyty